verze pro tisk

Nerezové nádobí

4. únor 2016

V dnešní době již snad neexistuje domácnost, která by k přípravě pokrmů ve své kuchyni nevyužívala právě nerezové nádobí. Chcete-li ovšem vařit kvalitně, je třeba si k tomu pořídit kvalitní prostředky. Bohužel i při výběru nerezového nádobí vás čekají nemalé nástrahy – a proto jsme zde, abychom vám k nákupu podali několik užitečných rad.

Kvalita je základ

Kvalitu při výběru nádobí z nerezu rozhodně nepodceňte! Určitě stojí za to sáhnout trochu hlouběji do kapsy a vsadit na jistotu. Od konce minulého století vám tuto jistotu může zaručit nejedna česká či zahraniční společnost zaměřující se právě na výrobu kvalitního nerezového nádobí.

Co v otázce kvality rozhoduje?

Vezměme to od druhého konce. Hrncům, které již na první pohled napovídají o nekvalitním zpracování svou nízkou hmotností a tenkou stěnou, byste měli již na začátku říci jasné „ne!“. Takové výrobky často obsahují nadměrné množství příměsí hliníku či těžkých kovů. Tenkostěnná nerezová pánev nedokáže odolat větším nárazům a může se zdeformovat. Pokud položíte zdeformovanou nerezovou pánev na plotnu, olej steče k jedné straně a způsobí připáleniny pokrmů ve středové části, zatímco vnější kraj bude zatopen rozpáleným olejem.

Obecně se dá říci, že vysokou kvalitu může zaručit vyšší cena, adekvátní (spíše větší) hmotnost a tloušťka stěny splňující dané normy. Výrobce by měl podle předpisů spolu s každým svým výrobkem prokázat i kvalitu nerezu, z něhož byl tento produkt zpracován. Na vnější straně dna jakéhokoli nerezového nádobí by měl být vyrytý jakýsi kód. Kód by měl obsahovat informaci o chemickém složení nerezy a o poměru zastoupených chemických složek (například označení CrNi 18/10).

Proč zrovna nerezové nádobí?

Základní vlastnosti

Nerez je v přípravě pokrmů mimo jiné velice praktický. Kvalitní nerez dokáže odolat i většímu potřísnění, nárazům a rychlým změnám teploty. Hrnce, rendlíky a pánve jsou snadno udržovatelné, a poradí si s nimi i myčka na nádobí. Samozřejmě splňuje požadavky pro kompatibilitu s indukční deskou.

Výroba a úpravy

Nádobí tohoto typu je vyráběno výhradně z ušlechtilé oceli, proto nerezaví a při správném a šetrném zacházení se může chlubit svou dlouhotrvající krásou a funkčností. Pro správné pečování byste se v zásadě měli držet důležité rady – nerez není velkým fanouškem soli. Ta jej může poškodit, proto jídlo osolte až při vyšších teplotách, popř. varu. Samozřejmě si můžete pořídit i speciálně upravené nádobí s antiadhézním povrchem, který dodá nepřilnavým vlastnostem vašeho nádobí ještě větší důraz.

Estetika

Nerezové sady nádobí mohou být rovněž pastvou pro oko. Lesklý vzhled ladí téměř ke každému kuchyňskému povrchu, proto se nemusíte bát, že by vaše hrnce musely být stále schované v poličce. V nabídce sortimentu jednotlivých firem najdete spoustu různých elegantních designů.

Na co si dát pozor?

Chlad

Pokrmy v nerezovém nádobí byste zpravidla neměli nechávat v chladničce příliš dlouho. Jídlo může po nějakém čase „nasát“ kovovou pachuť, a stát se tak dále nepoživatelným. Nerezové nádobí by mělo sloužit spíše k vaření, než uschovávání pokrmů.

Úchytky

Je třeba si uvědomit, že plastové úchytky z dlouhodobého hlediska nezvládnou vysoké teploty. Proto byste se jim při vaření na plynovém sporáku či při ohřívání jídla v troubě měli pokud možno obloukem vyhnout. Naopak kovové (či přímo nerezové) úchytky mohou vést teplo až příliš dobře, takže je třeba být ve střehu, protože v tomto případě hrozí nebezpečí úrazu. V dnešní době se ovšem úchytky dají skvěle nabodovat tak, aby byla jejich vodivost potlačena.

Otevřený oheň

Dbejme také na to, že otevřený oheň z plynového sporáku může nerez více či méně poškodit. Na vnější straně dna potom vznikne tenká ohořelá vrstva, které se následně lze jen velmi těžko zbavit.

Česká kvalita v oblasti nerezového nádobí

Mezi nejkvalitnější výrobce nádobí z nerezu na území našeho státu v dnešní době zajisté patří společnost TESCOMA a společnost ORION. Výrobce Kolimax vás svou nabídkou jistě oslní také. Za zmínku také jistě stojí nádobí značky Lamart, inspirované bývalým francouzským šéfkuchařem Pierrem Lamartem, které má rovněž něco do sebe. Zmíněné společnosti nabízejí nejrůznější sady nerezového nádobí, které vám vaření nejen zkvalitní, ale také zpříjemní.

Pokud si s výběrem nejste jisti, raději se zeptejte prodejce či si přečtěte příbalový leták!

-kar-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!