verze pro tisk

Jak na zabezpečení bytu

3. únor 2016

Téměř každý den můžeme ve sdělovacích prostředcích sledovat vloupání, vniknutí do cizích objektů či alespoň pokus o něj. Tento fakt nutí k myšlence o zabezpečení bytu. Bohužel, když své obydlí na několik dní opustíme, nemůžeme si být jistí, že zůstává stoprocentně v bezpečí. Jak se proti případnému zásahu lupičů bránit?

Mechanické a elektronické zabezpečení - které zvolit?

Možností se naskýtá hned několik. Tu první, tedy věřit v to, že si zloděj nevybere zrovna náš byt, rovnou přeskočíme. Podíváme-li se na další možnosti, existují dvě základní. Mechanické zabezpečení bytu a jeho elektronický protějšek.

Mechanické zabezpečení skrývá své výhody zejména v jednoduchosti realizace a menším finančním zatížení. Konkrétně se jedná o bezpečnostní dveře, mříže, fólie na okna či zámky. Tyto prostředky mohou dokázat lupiče zdržet, některé z nich dokonce i zadržet, ale tím jejich práce končí.

Oproti tomu elektronické zabezpečení bytu v sobě skrývá jednu velmi důležitou výhodu. Ve chvíli, kdy se pachatelovi podaří proniknout na práh vašeho bytu, okamžitě se o té nemilé události dozvíte. Jednak existuje možnost aplikace majáku či sirény, které mohou vzbudit pozornost okolí a tím zloděje vylekat, jednak se nabízí varianta zaslání upozornění na váš chytrý telefon. SMS zpráva, případně volání, se vám na displeji telefonu zobrazí ihned po pachatelově vstupu do objektu. Takových čísel, která budou tímto způsobem informována, se dá nastavit několik, včetně čísla na bezpečnostní centrum.

Elektronické zabezpečení může částečně nalézt využití také v jiných oblastech než je ochrana před lupiči, příkladem jedné z nich může být to, že se skrze ovládací panel dá ovládat takřka cokoli. Zavlažování, topení, garážová vrata, rolety, osvětlení. Navíc při výpadku elektrického proudu, stihne bezpečnostní systém odeslat upozornění na předvolená čísla.

Budeme-li elektronické zabezpečení konkretizovat, jedná se o infrazávory nebo různé druhy detektorů. V první řadě to je detektor pohybu (PIR, duální či mikrovlnný), dále si můžete pořídit detektor tříštění skla (otřesové, trezorové), či detektory otevření (magnetické kontakty). V neposlední řadě je velmi oblíbený detektor monitorování prostředí, jenž dokáže snímat CO2, teplotu vzduchu v místnosti nebo například zda vás soused nad vámi nevytopil.

Velice užitečným doplňkem elektronického systému zabezpečení se jeví být kamerový systém. Máte možnost buď sledovat online dění v pozorovaném objektu, anebo, a jedná se o více využívanou variantu, toto dění pouze nahrávat a zpětně zkoumat záznamy. Ty mohou následně v případě potřeby sloužit jako důkazní materiál.

Bezpečnostní agentura? Takřka jistota v zabezpečení

Chcete-li mít opravdovou jistotu ve věci zabezpečení, logickým krokem je oslovení profesionální bezpečnostní agentury. Ta, dle konkrétních potřeb a přání svých klientů, dokáže zaručit spolehlivou a efektivní ochranu prakticky jakéhokoliv objektu. Navrhnou nejefektivnější řešení, zajistí komponenty a jejich odbornou montáž, vše nastaví a samozřejmě zodpoví jakékoli dotazy. Navíc je možnost nechat si od bezpečnostní agentury bezpečnostní systém připojit na pult centrální ochrany (PCO).

Ten zabezpečuje nepřetržitý dohled nad hlídaným objektem. V případě potřeby profesionálně vycvičení pracovníci kontaktují poškozenou osobu a s ní i příslušníky potřebných orgánů (policie, hasičský sbor, záchranné sbory). Zároveň disponuje lidmi, kteří mají schopnosti a pravomoci k okamžitému příjezdu na místo činu, kde mohou zdržet potenciálního pachatele až do příjezdu příslušných složek.

Cena základního setu pro zabezpečení bytu

 

Pro to nejlepší zabezpečení existují tzv. sety pro zabezpečení bytu. Jeden takový jsme si pro ukázku vybrali. Základem obsahu je zabezpečovací ústředna s GSM modulem, ovládací klíčenky pro dálkové ovládání systému (2 ks), bezdrátový dveřní kontakt a bezdrátové pohybové čidlo. Tato základní výbava může být doplněna o prakticky jakoukoliv další komponentu z elektronického zabezpečení, jež byly uvedeny výše. Cena takového setu je necelých 10 000 Kč. Samozřejmě existují sety levnější, ale i dražší. Někdy může samotná ústředna s GSM modulem stát 10 000,-. Byť se to někomu může zdát hodně, jedná se v porovnání s případnými škodami v případě vloupání o částku zcela banální.

Pokud nechcete tento set zakupovat, existuje i možnost jeho pronájmu.

-kar-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!