verze pro tisk

Výběr záclon dle materiálu

5. září 2014

Záclony do bytu dnes pořídíte v mnoha variantách, které se od sebe liší nejen ve velikostech a vzhledu, ale také hlavně v materiálech, z nichž jsou vyrobeny. Výběr záclon dle materiálu je někdy i celkem důležitý. Ne pro každou místnost jsou kupříkladu vhodné bavlněné záclony.

Přírodní a umělé materiály

Pokud jde o základní dělení, pak si můžete vybrat buď záclony, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů, nebo záclony z umělých látek. Je do jisté míry pravdou, že mnohdy ani při detailnějším zkoumání nerozeznáte, zda jsou v oknech pověšeny záclony z přírodního nebo umělého materiálu. Ty jsou dnes velmi kvalitní, takže je určitě není třeba striktně odmítat. Důležitý je také vzhled. Zajímavým řešením pro obytné místnosti i kuchyni jsou záclony tvarované do oblouku.

Organza

Organza v současné době patří k nejoblíbenějšímu materiálu. Proč byste si měli koupit právě záclony z organzy? Tak jednak proto, že máte velmi širokou nabídku, zejména co se týče barevného spektra. Organza je ale především materiálem, díky němuž jsou záclony velmi jemné a také se příjemně lesknou.

Pokud máte rádi záclony se vzorem, pak u organzy není problém. Motivy a vzory jsou do tohoto typu záclon vypalovány. Přestože jsou záclony z organzy dražší nežli klasické varianty, rozhodně stojí za to je mít doma k dispozici. Skvěle se hodí do reprezentativních prostor, tedy hlavně do obývacího pokoje, kde vítáte případné hosty.

Voálové záclony

Dalším typem jsou takzvané voálové záclony. Voály mají o něco hrubší strukturu nežli organza, zato jsou však velmi hustí. Oblíbíte si je zejména proto, že se velmi snadno udržují, jsou odolné vůči poškození, takže vám vydrží po dlouhá léta. Jedná se o mimořádně praktické záclony do bytu, které se hodí do místností typu koupelna apod. Vzhledem k tomu, že mají menší průsvitnost, je vhodné je používat spíše v místnostech, kde jsou větší okna.

Batistové záclony

Batistové záclony se vyrábějí z umělého materiálu, jímž je polyester. Přesto však působí přirozeně, vlastně jako jakési plátno nebo malované záclony. Hodí se především pro domácnosti, které jsou aranžovány ve venkovském stylu. Jejich charakteristickou vlastností je také to, že mají menší průsvitnost, a to i přesto, že jsou obvykle velmi tenké.

Kromě výše uvedených typů si můžete pořídit také například crashované záclony, jež mají typický „pomačkaný“ vzhled a přesto, nebo právě proto, vypadají velmi příjemně. Jsou vhodné do moderních domácností, stejně jako provázkové záclony.

Ať už zvolíte jakýkoliv typ záclony, je určitě dobré si všímat, zda jsou tvořeny z přírodního nebo umělého materiálu. Už jen kvůli praní a údržbě. Z přírodních materiálů se nejvíce používá bavlna, dále pak také pořídíte lněné či hedvábné záclony.

V případě umělých materiálů jde především o polyester, který má vynikající vlastnosti z hlediska trvanlivosti a odolnosti vůči poškození. Někdy se využívá také kombinace přírodních materiálů s umělými, například bavlny spolu s polyesterem.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

PBCOpveU9f

pondělí, 8. srpen 2016
14:48

Free info like this is an apple from the tree of knodlewge. Sinful?


posted by: PBCOpveU9f (k1qgn2sen(a)outlook.com) [Odpovědět]