verze pro tisk

Jak udržet dřevěnou podlahu jako novou po mnoho let?

3. srpen 2016

Dřevěná podlaha je krásná na pohled a má množství skvělých vlastností, pro které jsme si ji oblíbili a nedáme na ni dopustit. Zároveň zasluhuje určitou péči, díky které bude vypadat skvěle i po letech. Nemáte-ku s údržbou dřevěných podlah žádné zkušenosti, začtěte se do následujících řádků, Prozradíme vám, jak probíhá údržba dřevěné podlahy lakováním, olejováním a voskováním. Každá z uvedených metod má své výhody i nevýhody.

Lakování dřevěné podlahy

Povrch dřevěné podlahy lze různými způsoby upravit a nejpoužívanější je právě lakování. Můžete si vybrat mezi lesklým, matným a polomatným povrchem. Klíčová je kvalita laku – právě ta rozhoduje, zda bude podlaha odolná a její životnost dostatečně dlouhá. Proto by měl být tvrdý, ale zároveň elastický, aby snadno odolal „pracování“ dřeva (změně rozměrů souvisejících se změnami klimatu).

Lakovaná podlaha je snadná na údržbu a odolná vůči mechanickému poškození. Za subjektivní nevýhody lze považovat fakt, že dřevo přestane vonět a změní se i na dotek. Kvalitní velkoplošné parkety však bývají lakovány již z výroby. Bez povrchové úpravy jsou obvykle tradiční masivní dřevěné podlahy.

Voskování a olejování dřevěné podlahy

Olejování a voskování podlah spočívá v aplikaci tekutého vosku či přírodního oleje. Obojí se dostane do struktury dřeva, vyplní póry a ochrání povrch před vlhkostí. Takto udržované podlahy se mnohem snadněji udržují čisté. Povrch podlahy vypadá, jako by byl obroušený dohladka. Velkou výhodou oleje a vosku je to, že nevytváří silnou vrstvu jako lak, ale pouze jemný film.

Voskování a olejování přispívá k zachování přirozeného vzhledu, struktury a vůně. V případě poškození na menší ploše stačí inkriminované místo přebrousit a přeolejovat.

Informace jsme čerpali od odborníků zfirmy Úklid Plecitý, která zajišťuje jednorázový i pravidelný úklid domácností a kanceláří. Specialista na voskování zároveň nabízí strojové čištění podlah, mytí oken, čištění koberců a další úklidové práce.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!