verze pro tisk

Malování stěn rychle a jednoduše

13. říjen 2012

Chcete konečně zkrášlit zašedlé stěny vašeho domu? Nevíte, jaké barvy a jak použít? Co právě „frčí“ v oblasti malování stěn? Nač si při malování dát pozor? Několik užitečných rad naleznete v tomto článku.

Tak jako vše i malování má svá pravidla. Abyste docílili kýženého efektu, určitě se jimi řiďte.

Existuje široká paleta barev a různé způsoby malování. A nebojte se, zvládnete to i vy sami!

Než začnete malovat

Předtím, než přiložíte ruku k dílu, promyslete, jaké odstíny chcete vůbec použít. V případě, že jste začátečník, postačí vám bohatě 2 typy barev. Ty můžete v různých poměrech míchat a vytvořit tak zajímavé a pestré odstíny.

Barevná škála je skutečně bohatá a velmi tak záleží na vašem vkusu a psychickém rozpoložení.

Typ místnosti rozhoduje o odstínu

Předem je vhodné i zvážit, do které části bytu jakou barvu použít. Určitě zvolíte jiný odstín do místnosti, kde spíte a jiný naopak do pokoje, kde většinu času tráví například vaše ratolesti.

Do kuchyně je ideální použít tmavší a výrazné barvy. Měly by působit pozitivně a vesele.

Do pokoje obývacího, tedy místnosti, kde trávíte výraznou část dne, zvolte klidné a harmonické barvy. Je to totiž zóna, kde přijímáte návštěvy a zároveň zde i relaxujete.

Ložnici určitě vymalujte „odpočinkovými“ a klidnými typy barev. Například fialová je ideální, abyste co nejlépe uvolnili tělo i mysl a ponořili se do blaženého spánku.

Dětský pokoj by měl rozhodně působit vesele, ale přesto útulně a harmonicky. Na děti skutečně pozitivně působí zelená barva. Symbolizuje jim totiž vůni a krásu květin, stromů a trávy.

Jak na to?

K malování stěn můžete přistoupit dvěma způsoby, respektive dvěma druhy náčiní.

Mnohem rychlejší a zvlášť pro začátečníka snadnější je malování válečkem. Použijte 1 menší do koutů a kolem dveří a oken a 1 větší na velké plochy. Váleček je ale dobré použít na první nátěr na zcela novou stěnu, jinak hrozí odlupování barvy původní.

Naopak klasická malířská štětka je vhodná spíše pro zkušenější malíře. Má silnější strukturu a dostane se tak i do hrubých omítek.

Stěny vymalujte nejméně 2x, ovšem s určitým časovým rozestupem, aby stihl předešlý nátěr zaschnout.

Další možnosti zkrášlení stěn

Lákají vás dokonale hladké omítky? Pak je pro vás ideální omítka sádrová. Nanášení barvy je velmi jednoduché, rychlé a navíc zdravotě nezávadné. Díky ní vytvoříte krásně hladké a zářivé stěny. Jejich nespornou výhodou je i přijímání vzdušné vlhkosti a tím docílení zdravého prostředí i pro alergiky.

Nestačí vám obyčejné barvy na stěny? Pak je zdekorujte samolepkami. Jsou cenově dostupné, aplikace je rychlá a jednoduchá. Na výběr máte velké množství motivů, které navíc můžete snadno znovu odlepit a nalepit.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!