verze pro tisk

Nízkoenergetický dům je bydlením budoucnosti

6. říjen 2012

Chcete ušetřit za energie, žít ve zdravém prostředí a ještě být ekologicky šetrní? Potřebujete bydlet rychle a mít opravdu funkční dům? Pak je pro vás nízkonákladový dům jako stvořený.

Nízkoenergetický dům se liší od běžného už jen tím, že je mnohem lépe odizolován. Zásadní je potřeba tepla na vytápění. Pro to, aby dům splňoval normu pro nízkonákladové bydlení, musí být potřeba v maximální výši 50 kWh na m2 za rok.

Nízkoenergetický dům rozhodně není žádnou nevzhlednou kostkou s minimem oken, ale naopak v mnohých případech se jedná o designově zajímavé a líbivé bydlení.

Počáteční náklady jsou sice vyšší než u běžného domu, ale ty se obvykle do 15-20 let navrátí.

Výhody nízkoenergetického domu

Takové obydlí nabízí rozhodně funkčnost a efektivitu. Je v nich možné také využít moderních technologií, jako například systém vytápění vzduchotechnikou, tedy takzvané rekuperační větrání. Běžnou součástí takových domů jsou i solární elektrárny. To vše vede k úspoře i zdravému prostředí.

Co je dobré sledovat

Výstavbu nízkonákladových domů nabízí v současné době mnoho firem, ale ne každá nabízí i kvalitu provedení. Před samotným zahájením stavebních prací si nechte důkladně připravit projekt domu. Tyto náklady se vám rozhodně vyplatí.

Volte dům také podle „energetického štítku“, a to nejvýše do třídy D. Štítek mnohé napoví co do kvality stěn, oken a dalších prvků. Pečlivě sledujte i sílu konstrukčních detailů.

Dřevěná varianta

Součástí nízkoenergetických domů je často dřevo. Dřevěný může ale být takový dům celý. Jelikož je dřevo obnovitelným zdrojem, je tak i ekologicky šetrné.

Rychlost výstavby je dalším pozitivem. Zpravidla jsou takové typy montované a jejich výstavba trvá krátkou dobu, a to přibližně tři měsíce.

Myslíte, že dřevo znamená vyšší riziko požáru? V tomto případě tomu tak není. Naopak dřevěné nízkoenergetické domy musí splňovat přísná kritéria a normy, a tak jsou mnohokrát bezpečnější než domy běžné.

Jejich životnost je přibližně 100 let.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!