verze pro tisk

Plastová, nebo dřevěná okna?

1. červen 2015

Rozhodli jste se pro výměnu oken, ale nevíte, ke kterému materiálu se přiklonit? V podstatě máte na výběr mezi plastem, dřevem a hliníkem. A vzhledem k tomu, že hliníková okna nejsou příliš rozšířená a hodí se spíše pro industriálně pojaté stavby nebo kancelářské komplexy, zbývají plastová a dřevěná okna (eurookna). Jak už to tak bývá, oba materiály mají svá pro i proti a nelze zobecnit, které řešení je lepší. Vždy záleží na specifických podmínkách, pro která jsou okna určena.

Základní vlastnosti plastových oken

Plastová okna představují klasiku, která se v posledních dvou dekádách rozšířila po celé republice. Speciálně upravené PVC, ze kterého se vyrábí rámy, je odolné a naprosto bezúdržbové. Při výběru nehraje roli pouze počet komor, ale také jejich rozmístění a velikost.

Špičková plastová okna mají své místo i v nízkoenergetických a pasivních domech. Díky široké variabilitě vzhledu (obrovské množství barev a dekorů imitujících dřevo můžete profily přizpůsobit tak, aby dokonale zapadly do stávající podoby vašeho bydlení. Oproti eurooknům jsou plastová okna levnější – přesto se ale při výběru zaměřte na kvalitu a nechte si okna vyrobit u renomovaného výrobce.

Základní vlastnosti eurooken

Co se týče eurooken, v současné době zažívají nevídaný boom. Změnila se technologie výroby a moderní dřevěná okna svými vlastnostmi směle konkurují plastu. V rámu nejsou mezery ani komory, ale přesto mají skvělé izolační vlastnosti (v praxi se využívají i na pasivních domech). Mezi výhody patří možnost opravy a přirozená propustnost, díky které v interiéru nevzniká vlhkost, a nevznikají plísně. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady a nutností průběžné údržby.

Jak vybrat nejlepšího výrobce?

Stále si nevíte rady s výběrem? Nevadí. Nechte si poradit přímo od výrobce. Obraťte se na někoho, v jehož portfoliu jsou jak plastová, tak i dřevěná okna – budete mít jistotu, že vám objektivně doporučí nejlepší řešení a nebude vám vnucovat typ oken, na který se specializuje.

Zároveň si nechte zaslat na dřevěná a plastová okna ceník – případně využijte možnosti bezplatné kalkulace na míru. Nezapomeňte však na to, že nejlevnější nabídka nemusí být nejlepší. Nová okna si pořizujete na spoustu let a bylo by nepříjemné, kdybyste ušetřili na úkor kvality.

-jan-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!