verze pro tisk

Rekuperace tepla vám odlehčí nejen peněženku

9. únor 2013

Co je rekuperace tepla? Jak může pomoct našemu domácímu rozpočtu?

Rekuperace tepla se pomalu stává součástí běžného bydlení. Má totiž nesporné výhody. Šetrnost k životnímu prostředí, úspora financí a efektivnost jsou právě těmi přednostmi.

Jak funguje rekuperace tepla?

Jedná se o teplo vyráběné přes výměník. Rekuperace tepla spočívá ve zpětném získávání tepla. Vzduch, který vyhřívá jednotlivé místnosti, je totiž předehříván odpadním vzduchem. Odpadní teplo (resp. vzduch) je právě pomocí výměníku opět využíváno pro další vytápění domu. Je to v podstatě skvělá recyklace tepla (vzduchu).

Použití výměníku pro rekuperaci

Výhodou rekuperační jednotky je fakt, že ohřívá nový a čerstvý vzduch. Rekuperační jednotka navíc může plně sloužit v každém ročním období. V zimě vzduch zahřívá a v létě jej naopak chladí.

Abychom docílili co nejlepšího výkonu a zároveň skutečně odlehčili naší peněžence, je třeba vybrat výměník opravdu účinný. A právě účinnost se liší. Zpravidla se pohybuje v rozmezí 30-90%. Kvalitní jednotka dosahuje účinnosti alespoň 60%.

Pro správnou účinnost ale záleží také na:

  • velikosti rekuperační jednotky
  • průtoku vzduchu
  • konkrétním typu rekuperačního výměníku

Rekuperační jednotka má univerzální použití. Je možné ji zabudovat jak do soukromých, tak do komerčních objektů. Výjimkou nejsou ani stavby průmyslové a dokonce je možné výměník zabudovat i do bazénu.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!