verze pro tisk

Úsporné žárovky a vše kolem nich

18. září 2012

Co je nutné sledovat za parametry při koupi úsporné žárovky? A je skutečně tak úsporná? Jaké jsou pořizovací náklady a jak dlouho vydrží?

Klasické žárovky po více než sto letech „odcházejí ze scény“. Plně je nahradí dosud také užívané žárovky úsporné. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, a to kolem 150-200 kč, ale to je vyváženo následnou úsporou energie.

Typy „úsporek“ a jejich využití

Trh nabízí v současnosti 3 typy úsporných žárovek. LED, halogenové a kompaktní úsporné. Každý typ nabízí různé tvary, ale i jinou životnost či barvu světla.

Úsporné žárovky mají široké uplatnění a existují i takové, které slouží nejen pro osvětlení běžně užívaných místností, ale i k osvětlení sálů či ve venkovních prostorech.

Jedinou nevýhodou je ale pomalejší náběh (asi 1 minuta) a není také vhodné jimi svítit krátkou dobu, jelikož se tak snižuje její životnost. Úsporná žárovka má svítit nepřetržitě alespoň 1 hodinu.

Na jakém principu fungují?

Úsporné žárovky jsou v podstatě zmenšené zářivky. Průchodem elektrického proudu úspornou žárovkou se vyzařují ionty, tedy kladně nabité částice plynu, které odevzdávají část své energie.

Jsou opravdu úsporné?

Pořizovací cena je sice vyšší, ale životnost je vysoká. Jedna žárovka užívána průměrně 3 hodiny denně vydrží svítit nejméně 10 000 hodin. Vydrží-li takto dlouhou dobu, pak činí úspora až 3000 Kč.

Navíc po 600 hodinách svícení se vyrovnají náklady za pořízení žárovky a za spotřebu energie.

Jaké sledovat parametry při koupi?

Všechny údaje jsou zpravidla označeny na obalech žárovek.

Důležitými parametry pro správný výběr úsporné žárovky jsou:

  • příkon
  • vyzařované světlo
  • barva světla
  • reprodukce barev
  • doba životnosti
  • typ závitu

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jitka

pátek, 10. duben 2015
10:47

Další možností je také vybavení domácnosti LED zdroji http://www.uni-svitidla.cz/led-svitidla , která jsou zase o něco dražší ale jejich životnost je přibližně 50 000 hodin a úspora oproti běžným žárovkám 90%.


posted by: Jitka (jitka.malova66(a)seznam.cz) [Odpovědět]

pYQFRH5XRdW

pondělí, 8. srpen 2016
12:43

Its no use suerpotpr its not good. The WW3 had begun so prepare yourself there wont be a better future and freedom for all of us.WE THE PEOPLE can fight against NWO scumpigs who did to us. Until NOW!


posted by: pYQFRH5XRdW (e1afkj3of(a)outlook.com) [Odpovědět]