verze pro tisk

Vanu, nebo sprchový kout?

23. červenec 2013

Pokud zvažujeme rekonstrukci koupelny, tak si dříve či později položíme otázku, jestli je lepší vana, nebo sprchový kout. V tomto článku se dozvíte pro a proti každé varianty.

Kdo v domě žije

Pokud zvažujeme rekonstrukci koupelny, tak bychom měli v první řadě zvažovat, kdo bude v bytě bydlet. Mladá rodina má jiné potřeby, než stárnoucí obyvatelé s prázdným hnízdem. Rekonstrukci provádíme na několik let, pravděpodobně i desítky let. Proto musíme uvažovat i o potřebách obyvatel za 5, 10 či 15 let.

Obecně existuje pravidlo, že pro rodiny s dětmi je lepší vana, starší lidé a osamoceně žijící muži zase preferují sprchy. Pro mnohé ženy je vana důležitý prvek, který jen nerady oželí.

Výhody a nevýhody vany

Vana symbolizuje relaxační koupele, ale i snadné koupání dětí. Obzvláště malé děti se bez vany neobejdou. Ženy také velmi často považují vanu za znak luxusního bydlení. V tomto případě platí i čím větší, tím lepší.

Nevýhodou vany je vyšší spotřeba vody. Koupele jsou příjemné, ale nehodí se pro silně znečištěné osoby. Na druhou stranu koupel má vyšší relaxační účinek na zmožené svaly, jak sprcha.

Pro lidi s omezenou pohyblivostí je obtížné do vany vlézt a zase vylézt. Bez pomoci druhé osoby a madel je to kolikrát přímo nemožné.

I ve vaně se lze jen sprchovat. K tomu slouží různé zástěny, které zabraňují vystřikování vody mimo vanu.

Výhody sprchy

Hlavní výhodou sprchy je úspora vody a vyšší očistný účinek. Sprchování je rychlý očistný proces. Sprcha je zároveň i prostorově nenáročná, proto se hodí pro malé koupelny. V malých bytech může sprchový kout znamenat významu úsporu místa, které může využít na pračku a jiné vybavení koupelny. Sprchu lze považovat za symbol pragmatického přístupu k životu. Zároveň pořizovací cena sprchového koutu je nižší, než pořizovací cena vany. Sprcha nám také ušetří peníze za vodu. Je tedy ekonomické a zároveň i ekologické řešení.

Sprchy mají vesměs nízké vany, proto jsou snadno dostupné i pro lidi s omezenou pohyblivostí. Na stěny lze přimontovat madla a do sprchy lze umístit i sedadla.

Když si nevíte rady

Pokud si nejste jisti návrhem koupelny, tak se obraťte na odbornou firmu, která se zabývá stavebními rekonstrukcemi. V Praze a okolí takové služby nabízí firma Lukostav. Odborná firma vám poradí jak s výběrem vany i sprchy, tak i s prostorovým řešením celé koupelny, nebo bytového jádra.

.

 

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!