verze pro tisk

Vinylové podlahy od A do Z

3. listopad 2015

Vinylové podlahy se dnes stále častěji využívají jako kvalitní pokrývky podlah. Jsou vyrobené z tvrzeného či měkčeného polyvinylchloridu, známého pod zkratkou PVC. Ovšem nejedná se o klasické PVC, ale o materiál vylepšený moderními technologiemi a dalšími vrstvami. Vinylové podlahy, tedy krytiny z heterogenních či homogenních syntetických látek, nabízí mnoho různých výhod.

Pro uživatele-laika je důležité vědět, že si může pořídit buďto celovinylové podlahy, ty jsou z chemického hlediska homogenní, anebo podlahy složené z vrstev – heretogenní. Kombinace syntetických materiálů s těmi přírodními zajišťuje nejen lákavý vzhled, ale také bezpečnost a odolnost. Navíc si můžete vybrat design, který se vám líbí a který se přesně hodí do vaší domácnosti. Tyto podlahy se také vyznačují lehkou a rychlou pokládkou, alespoň pro zkušené podlaháře, ovšem vždy záleží na konkrétním typu vinylové podlahy.

 

Výhody vinylových podlah

 • DESIGN NA MÍRU
  Představte si celou škálu barev a barevných odstínů a vyberte si sami, dle svého gusta! Ve světě vinylových podlah existuje téměř nekonečné spektrum vzorů a dekorů, které si pro svou podlahu můžete vybrat. Na pultě najdete imitace veškerého materiálu – od kamene, přes dlažbu, až k dřevu nebo korku. Rovněž můžete zvolit jednoduchou jednobarevnou vinylovou podlahu nebo ji zkombinovat s jinou a vytvořit si tím vlastní umělecké dílo. Navíc je k dispozici také taková podlaha, kterou byste nepoznali od opravdového starého dřeva – se všemi jeho nedokonalostmi a prasklinkami, které ho dělají tak dokonalým.

 • ODOLNOST
  U vinylové podlahy si můžete být jistí, že se jen tak nezničí. Je vysoce odolná vůči chemickým či mechanickým vnějším vlivům. Navíc si můžete vinylovou podlahu pořídit do dětského pokoje, stejně jako do koupelny. Voda nemá žádnou šanci.

 • EKONOMICKY VÝHODNÉ
  Cena vinylových podlah je nastavená tak akorát. Jsou sice o něco dražší než laminátové plovoucí podlahy, ale v porovnání s klasickými dřevěnými parketami, jsou vinylové podlahy rozhodně lepší koupí z hlediska ekonomického. Každopádně si můžete být jisti, že platíte za kvalitu.

 • POKLÁDKA
  Pokládku některých typů sice zvládne i domácí kutil, ale přenechme to raději profesionálům. Pojmy jako „snadně“ a „rychle“ by nemusely platit, když vezmete věci do svých rukou. Zkušení podlaháři vědí, co dělají, a umí to udělat kvalitně. Vy můžete přihlížet, jak jim to jde od ruky.

 • ÚDRŽBA
  Údržba vinylových podlah není nic složitého. Jsou vodou omyvatelné, a stačí je jednou za pár dní přetřít.

 • A DALŠÍ
  Dalšími výhodnými vlastnostmi může být akustická izolace či antistatické vlastnosti. Vinylové podlahy jsou také dobrými tepelnými vodiči, takže jsou vhodné i pro podlahové topení.

Pokládka a rozdělení vinylových podlah

Existují dva druhy vinylových podlah. Buďto si pro své obydlí zvolíte vinylové role nebo vinylové dílce. Rozhodnutí je na vás. Zde vidíte specifikace těchto dvou druhů vinylových podlah.

Vinylové role

Jestliže potřebujete pokrýt plochu přibližně 15 – 20 m2, doporučujeme zvolit pokládku na volno. Dá to méně práce a nebudete potřebovat podlahářské lepidlo. Vinylové role přijdou vhod hlavně ve velkoplošných prostorách (obchodní centra, výrobní haly apd.), kde se celoplošně lepí k podkladu.

Nejčastěji se vinylové role prodávají v parametrech 20 – 30 metrů do délky a 2 nebo 4 metry do šířky. Ovšem existují i vinylové role s šířkou 5 metrů.

Vinylové dílce

Vinylové dílce jsou k dispozici ve třech podobách. Buďto vsadíte na celoplošně lepené dílce, k nimž budete potřebovat podlahářské lepidlo, nebo samolepící dílce či dílce se zámkovým spojem.

Spodní strana samolepících dílců je pokryta samolepící vrstvou, z níž se sejme ochranný obal a může se nalepit. Velice to usnadní práci. Ujistěte se ovšem, že je povrh, na něž pokládáte samolepící vinylové dílce, čistý a rovný.

Třetí možností jsou zámkové dílce. Tyto dílce obsahují, jak už z názvu vypovídá, zámkové spoje, proto je jejich aplikace podobná jako u plovoucích podlah.

Celkově se vinylové dílce hodí spíše pro malé prostory. Manipulace s nimi je jednodušší, ovšem chce to větší přesnost. Ohledně rozměrů záleží na tom, co vám vyhovuje, protože škála je vysoká. Každý výrobce nabízí různé rozměry, což může být velkou výhodou.

Využití vinylových podlah v praxi

Záleží na tom, který typ vinylové podlahy upřednostníte.

Využití vinylových dílců – do menších prostorů, ale výjimečně i velkých

 • Domácnost

 • Nákupní centra (i přes jejich mechanickou vytíženost)

 • Koupelna (celoplošně lepené a zámkové vinylové dílce jsou voděodolné)

 • Kuchyň

 • Dětský pokoj (k dispozici je hřejivý a měkký sametový vinyl)

 • Chodba (vinylové dílce se zámkovým spojem dokonale imitují parkety)

 • Obývací pokoj

 • Ložnice

Využití vinylových rolí – větší prostory

 • Kanceláře

 • Nemocnice

 • Sport centrum

 • Výrobní haly

 • Průmyslové prostory

 • Obchody, prodejní místa

Vsaďte na profesionály, a ti vám vinylovou podlahu položí kdekoli si budete přát. Možností je mnoho. Na vás je vybrat si.

Údržba vinylových podlah

U čištění vinylových podlah záleží hlavně na jejich vytíženosti. Nemusíte využívat žádné chemické čisticí prostředky, není-li to nutné. V případě skvrn po nesmyvatelné barvě, se obraťte na výrobce či prodejce, a ten vám doporučí kompatibilní čisticí přípravek. Jinak je údržba vskutku jednoduchá – smést, vysát a vytřít navlhčeným hadrem či mopem. Stačí jednou týdně, ale záleží na vytíženosti podlahy.

Výrobci a prodejci vinylových podlah

V našem okolí je spousta výrobců a dodavatelů vinylových podlah. Důležité je poradit se s odborníky a vsadit na kvalitu.

Česká firma Plancher s.r.o., jež se zabývá prodejem a distribucí vinylových podlah a krytin, vám nabízí více než 300 vzorů vinylových podlah všeho druhu. Její odborníci jsou opravdu kvalifikovaní a rádi vám poradí. Tato firma nabízí design výrobců vinylových podlah, jako jsou Ecpona Domestic, Fatra, Moduleo, Gerflor, Conceptline nebo Wineo – Design Line. Zajisté si vyberete.

Vzorkovna firmy Plancher s.r.o. se nachází na adrese Lovosická 439/42, 190 00 Praha 9. Telefonicky si sjednejte schůzku, a potom už vybírejte to, co hledáte. Jestliže bydlíte daleko, nebo upřednostňujete výběr z domova, tato společnost nabízí také mobilní podobu svého katalogu.

Vinylové podlahy jsou dnes velmi poptávané, proto se porozhlédněte, a pořiďte si ji domů i vy.

Komerční sdělení

-kar-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!