verze pro tisk

Výběr rozkládacího jídelního stolu z masivu

3. únor 2016

V dnešní době je možné vybírat z ohromného množství stolů nejrůznějších tvarů, velikostí i odstínů. Stoly z masivu jsou velmi populární a praktické. Lze rozlišovat dva základní typy: rozkládací stoly a stoly pevné. Rozkládací jídelní stoly ocení zejména milovníci větších rodinných sešlostí nebo akcí s přáteli. V případě potřeby jej můžete rozložit, ale když návštěvu nečekáte, nezabere vám v místnosti tolik místa.

Na co se při nákupu zaměřit

Je důležité si uvědomit, že jídelní stůl potřebuje mnohem více prostoru než jiné kusy nábytku. Měl by kolem něj být dostatek prostoru na odsunutí židle a pohodlné procházení. Dále je třeba myslet na osobní prostor stolujících, měli bychom počítat s rozměry 60-80 cm na šířku a 30-35 cm do hloubky. Kromě toho je potřeba mít dostatek místa také na odložení hrnce, mísy salátu či dekorativního předmětu nebo vázy s květinami. Obvykle je to prostor o šířce asi 30 cm ve středu stolu.

Dalšími kritériem, podle kterého zákazník vybírá je tvar – vyrábí se jídelní stoly čtvercové, obdélníkové, kulaté i oválné. Při volbě materiálu je důležité, aby byl povrch stolu příjemný na dotek, snadno omyvatelný a odolný vůči poškození. Mimoto je třeba jej sladit s ostatním vybavením interiéru.

K nejoblíbenějším patří rozkládací jídelní stoly z masivu, lakovaná či mořené do nejrůznějších odstínů. Populární se stala také imitace dřeva a v moderních bytech se čím dál častěji objevují stoly skleněné nebo nejrůznější kombinace zmíněných materiálů. Ovšem za nejkvalitnější a pocitově nejluxusnější můžeme považovat právě ty masivní. Takovéto kvalitní a luxusní stoly produkuje například česká společnost Rott.

Česká kvalita – značka Rott

Společnost Rott design je jedním z předních výrobců kvalitních jídelních stolů z masivu. Zaměřuje se především na rozkládací stoly, které jsou nejen praktické, ale díky spolupráci s architekty se jedná i o velice originální designové kusy.

Tvary, materiály a úpravy povrchu

Firma Rott vyrábí stoly všech možných tvarů – obdélníkové, čtvercové, oválné i kulaté – a všechny je možné rozkládat.

Vyráběny jsou pouze z vysoce kvalitního odolného masivu, který vám vydrží dlouhé a dlouhé roky. Společnost Rott design využívá dřevo dubové, bukové nebo ořechové, které přebírá od českých i zahraničních dodavatelů, dováží se například ze Severní Ameriky, Itálie či Německa. Všechny stromy mají certifikaci PEFC (plně obnovitelných zdrojů).

Rozkládací jídelní stůl

Bukové i dubové stoly si můžete nechat bělit nebo mořit do vámi požadovaného odstínu, pouze povrch jídelních stolů z ořechového dřeva není možné tímto způsobem dále upravovat, zanechává se v přírodní barvě. Kromě toho mohou být stoly podle požadavků zákazníků dále lakovány, olejovány nebo voskovány, a to jak z estetických důvodů, tak kvůli jejich větší odolnosti. U divokého dubu a jádrového buku nabízí firma Rott možnost vycínování suků. Speciální nabídkou je možnost navazující kresby dřeva. U stolů od rozměru 160 x 80 cm je možné prosklení nebo mohou být navíc opatřeny dekoračním boxem.

Rozměry rozkládacích stolů

Klasické šířka masivních stolů Rott design se pohybuje mezi 80-120 cm, délka mezi 80-240 cm a výška je obvykle 75 cm. Jídelní stoly si však vždy můžete nechat vyrobit přesně na míru, podle vašich potřeb. Obvyklá tloušťka desky stolu je 3,2 cm, ale často lze vyrobit i desky o šířce až 4 cm. Jejich ochrana je zajištěna spárováním, které dokáže zabránit kroucení dřeva. Nohy mohou mít rozměry různé: 9 x 9 cm, 10 x 10 cm, 15 x 7,5 cm, 6,7 x 6,7 cm, ale lze je samozřejmě opět upravit přesně podle vašich představ.

 

Kolekce WoodArt

Kromě zmíněných výrobků lze zakoupit kus nábytku, který si zachoval svou originální surovou podobu. Nesmíme totiž zapomenout, kde má dřevo svůj původ, že bylo součástí stromu a v jeho jedinečné podobě ho můžeme přenést i do domácnosti. Stejně jak v lese strom roste desetiletí, mohou nám výrobky z něj při správném zacházení vydržet po několik generací.

Pro kolekci WoodArt se využívá dřevo letního a zimního evropského dubu, evropských ořešáků a tmavšího ořechu ze Severní Ameriky. Sami si můžete zvolit rozměry, povrchové úpravy a jiné detaily, výrobci však už nemohou ovlivnit kresbu desky, která je právě tím jedinečným.

 

Kde jídelní stůl koupit

Ceník rozkládacích jídelních stolů značky Rott naleznete na stránkách rottdesign.cz. Osobně se na výrobky můžete přijít podívat do kamenných prodejen, z nichž jedna je v centru Prahy a druhá v obci Hromnice na Plzeňsku.

-kar-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!