verze pro tisk

Jak se vyřizuje hypotéka pro živnostníky?

19. květen 2015

V České republice je v současné době kolem 2 milionů lidí s živnostenským listem. Jde o poměrně vysoké číslo. Živnostníci jako osoby samostatně výdělečně činné mají různé výhody oproti zaměstnancům. Přináší jim to však i jistá rizika a nevýhody. Jednou z nich je obtížnější způsob vyřízení hypotéky.

Jako živnostníci samozřejmě na hypotéku můžete dosáhnout, čekají na vás ale větší úskalí nežli v okamžiku, kdybyste o ni žádali jako zaměstnanci. Jde totiž o to, že zpravidla nemáte stálý měsíční příjem, podle něhož se dá hypotéka zařídit.

Musíte doložit více dokumentů nežli zaměstnanci

Připravte se tedy na to, že po vás banka bude chtít doložení celé řady dokumentů. V první řadě musíte mít k dispozici originál daňového přiznání za uplynulé zdaňovací období. Některé tuzemské banky po žadatelích chtějí rovnou přiznání za dvě či tři zdaňovací období, aby měly jistotu, že máte dostatečnou bonitu.

Kromě daňového přiznání si dále připravte také potvrzení o bezdlužnosti. Vystaví vám jej příslušný finanční úřad. Potvrzení slouží k bance ke zjištění, že u finančního úřadu nemáte žádné nedoplatky.

Samozřejmostí je pak doložení úřední kopie živnostenského listu a předložení občanského průkazu.

Posouzení žádosti ovlivňuje vaše bonita

Teprve v okamžiku, kdy bance dodáte výše uvedené dokumenty, začne se posuzovat vaše žádost. Banka si vypočte vaši bonitu, zda jste schopní hypoteční úvěr bez problémů splácet. Bonitu ovlivňuje zejména daňové přiznání, z něhož vyplývají vaše příjmy.

Počítejte s delší dobou vyřízení

Máte-li dostatečnou bonitu, hypotéka už je prakticky na cestě. Celý proces od podání žádosti, přes posouzení a vyřízení trvá v případě hypotéky pro živnostníky o něco déle nežli u úvěrů pro zaměstnance. Nečekejte, že bude vše vyřízeno během jediného dne.

Při odmítnutí bankou zkuste nebankovní hypotéku

Ve chvíli, kdy nedosáhnete na hypotéku pro živnostníky u banky, nemusí to pro vás znamenat konec nadějí. Existuje možnost vyřídit si ji u některé z nebankovních společností. Ty mají obvykle přeci jen menší nároky. Musíte však počítat s vyššími úrokovými sazbami, mnohdy jsou až dvojnásobné oproti úrokům u bankovních úvěrů.

-sch-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

uhK6IMlIo7Cd

pondělí, 8. srpen 2016
14:32

I will be putting this dazzilng insight to good use in no time.


posted by: uhK6IMlIo7Cd (tqnmsqxkc(a)outlook.com) [Odpovědět]