verze pro tisk

Pozor při změně dodavatele elektřiny a plynu

30. leden 2013

Mnozí se dnes snaží ušetřit až tisíce korun ročně změnou dodavatele energií. V článku se vám pokusíme poradit, jak nejlépe případnou změnu provést.

Změnou dodavatele, je-li provedena uvážlivě a správně, můžete opravdu každoročně ušetřit nemalé peníze. Nejprve si zjistěte a porovnejte ceny jednoltlivých dodavatelů elektřiny a plynu. Dobrým nástrojem je v tomto případě online internetová kalkulačka. Stačí zadat příslušné parametry a ona vypočte nabídku. Snadno a rychle tak zjistíme tu nejvýhodnější.

Také je třeba promyslet, jak velké množství energie spotřebováváme a zda s ní neplýtváme. Čím menší máme spotřebu, tím méně platíme. Rozhodně nenechávejte domácí spotřebiče zbytečně v chodu. Jejich úplným odpojením od sítě ušetříte. Pouhý pohotovostní režim nestačí.

Významná je volba tarifu

Dnes existuje i možnost volby mezi různými tarify, přičemž je lze i kombinovat. Dbejte, abyste si vybrali ten pro vás nejvýhodnější. Některé vám zde stručně přiblížíme:

Standard - Plánované zvýšení ceny energií vám dodavatel musí předem oznámit. Vaším právem je eventuální přechod k jinému dodavateli.

Fixovaná cena - Dodavatel zaručuje nezměněnou cenu energie po celou sjednanou dobu. Pozor na důležitou skutečnost: elektřina sice může být dodávána za stejnou cenu, ale přesto podraží. Záruka se totiž nevztahuje na cenu distribuce energie. Ta přřitom může tvořit až polovinu celkové ceny dodávané elektřiny.

Flexibilní cena - Cena, kterou zaplatíme, se mění. Je závislá na tom, za kolik dodavatel sám elektřinu nakoupí.

Flexibilita + fixace 2v1 - Tarif nabídnutý dodavatelem odráží aktuální stav trhu s energií a očekávaný vývoj velkoobchodních cen. Zaručuje nezdražit elektřinu po celou sjednanou lhůtu, nejméně však po dobu 1 roku.

Nebojte se změnit svého dodavatele

Změna dodavatele není příliš složitá. Je nutné nejprve vypovědět stávající smlouvu. Zde však dejte pozor na výpovědní lhůtu. Za její nedodržení hrozí často citelná sankce.

Novému dodavateli pak podepiště plnou moc. Tím umožníte, aby za vás vyřešil veškeré náležitosti spojené s přechodem k němu.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Pavla

neděle, 29. květen 2016
15:29

Bohužel jsem díky takovému převodu získala exekuci. Přišla jsem na to náhodou na http://www.kontrolaexekuce.cz ...


posted by: Pavla (pg2015(a)email.cz) [Odpovědět]