verze pro tisk

Solární panely jsou úsporou nejen pro vaši peněženku

4. listopad 2012

Víte, na jakém principu solární panely fungují? Kolik s jejich používáním ušetříte na energiích? Jsou schopny tyto panely fungovat i nepříznivém počasí?

Solární panely se stávají čím dál tím oblíbenější. S jejich pomocí se totiž dá docílit značné úspory energie. Vám se tak do kapsy vrátí ročně i několik tisíc korun k dobru.

Jak solární panely fungují

Co do funkce jsou tyto panely jednoduché. Panel se skládá z fotovoltaických článků. Ty přeměňují sluneční záření na elektrickou energii. K panelům instalované regulační zařízení přemění vzniklou energii na 230 voltů a tato elektřina je posléze odeslána přes elektroměr do běžné sítě.

Solární panely nevyžadují žádnou složitou instalaci. Lze je umístit jednoduše například na střechu domu a nejlépe na slunečnou stranu.

Náklady a údržba

V první fázi počítejte s vyššími pořizovacími náklady. Ty se vám ale obvykle za poměrně krátký čas vrátí.

Aby ale panely fungovaly co nejefektivněji a počáteční investice se brzy navrátila, je třeba o ně dostatečně pečovat. Údržba sice není složitá a tak častá, ale několikrát do roka je třeba panely vyčistit – nejlépe vysokotlakou myčkou.

Úspora energie

Fotovoltaické panely vyrábí elektřinu, solární panely slouží k výrobě tepla. Právě solární panely mohou značně ušetřit vaše náklady na vytápění. Ovšem raději si i tak pořiďte další zdroj pro ohřev vody. Účinnost solárních kolektorů dosahuje totiž maximálně 75%. Pro ohřev vody stačí 1 metr čtverečný kolektoru na osobu.

Kolektory jsou schopné pracovat i v zataženém počasí. Jejich účinnost je přibližně 10%. V polojasném počasí stoupá účinnost na 35%. Nejvhodnější je pochopitelně počasí jasné, slunečné, bez mraků.  V teplotních podmínkách střední Evropy jsou schopny kolektory pokrýt až 60% roční spotřeby teplé vody.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

mjGXOYuBqqZ

pondělí, 8. srpen 2016
14:28

Why do I bother canillg up people when I can just read this!


posted by: mjGXOYuBqqZ (ur68fxs39(a)outlook.com) [Odpovědět]