verze pro tisk

Změna dodavatele energií je cestou k ušetřeným penězům

30. září 2012

Nechcete každoročně doplácet tisíce za spotřebovanou energii? Z čeho se ceny energií skládají? A je možné přejít ke konkurenci a jak?

Každý rok mnoho domácností řeší problém s nedoplatky na spotřebované energii. Ať už je to plyn či elektřina. Přitom se stačí porozhlédnout u konkurence. Takový krok vám může přinést úsporu.

Při změně dodavatele domácnost může ušetřit stovky až tisíce ročně. Kvůli úspoře také mnoho domácností přistoupilo k dalším krokům jako je minimalizace celkové spotřeby, zateplování domů či užití alternativních zdrojů v podobě solárních panelů a dalších.

Jak provést změnu?

Změna dodavatele plynu či elektřiny je dnes jednoduchou záležitostí. Přejít ke konkurenci je vcelku snadné. Porovnejte prostřednictvím internetových portálů zabývajících se touto problematikou ceny energií. Vyberte vhodné dodavatele pro vaši domácnost a podejte online žádost.

Je nutné pouze odstoupit od stávající smlouvy a uzavřít novou s konkurenčním dodavatelem.

Složení ceny

Po novele došlo před několika málo lety k uvolnění trhu s energiemi. Ceny plynu či elektřiny sice stoupaly i nadále, ale liberalizace dovolila vytvořit větší konkurenční prostředí. Nově vzniklí dodavatelé museli zachovat pevnou složku ceny (regulovanou), ale mohli snížit složku variabilní. Tím při menších ziscích a výhodnějších nákupech obvykle nabídli lepší ceny než stávající dodavatelé.

Kdy se změna vyplatí?

V případě, že elektřinu užíváte jen k napájení běžných elektrospotřebičů, nebo například pouze vaříte na plynovém sporáku, přesun ke konkurenci pro vás nemusí být příliš atraktivní. Takto získáte úsporu v podobě několika málo stovek korun ročně.

Pokud ale elektřinou ohříváte vodu, či elektřinou a plynem vytápíte, pak vaše úspora bude činit až tisíce korun ročně.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Monča Har.

středa, 21. říjen 2015
14:08

Díky srovnání ceny za plyn na http://www.srovnaniplynu.cz/ jsme ušetřili vcelku dost. Každý rok se nám vrací cca 5 000Kč.


posted by: Monča Har. (alka2015(a)seznam.cz) [Odpovědět]