verze pro tisk

Jak na odstranění vodního kamene z konvice?

9. říjen 2013

Vodní kámen se vyskytuje v mnoha domácích spotřebičích, v nichž se využívá voda. Ačkoliv nezpůsobuje žádné zdravotní potíže, je dobré pravidelně kontrolovat, zda se v naší domácnosti neobjeví. A pokud ano, je potřeba jej odstranit.

Jak vzniká vodní kámen?

Vodní kámen vzniká v důsledku toto, že se uvnitř přístrojů postupně sráží minerály, které jsou obsaženy ve vodě. Tvoří se hlavně v myčce nádobí, v pračce, často jej však objevíte také v rychlovarné konvici, kterou používáte denně.

Vodní kámen způsobuje hlavně snížení účinnosti přístroje. Konvici pak trvá déle, než je voda ohřátá. Logicky tak přispívá i ke zvýšení spotřeby elektrické energie. A v neposlední řadě způsobuje také zkrácení životnosti konvice, a to klidně až o 25%.

Jak bojovat s vodním kamenem v konvici?

Pro odstranění vodního kamene z konvice lze použít zcela jednoduchý trik. Stačí ji  totiž naplnit vodou, do níž přidáte trochu octa. Zhruba v poměru jedna ku jedné. Následně už pak stačí roztok přivést k varu, stejně jako když si ohříváte čistou vodu při přípravě nápoje.

Jakmile je voda s octem uvařena, stačí ji vylít a znovu naplnit, tentokrát už pouze čistou vodou. Opět přiveďte k varu, poté ještě konvici důkladně omyjte. Nesmí zde zbýt ani stopa po octu, jinak by samozřejmě byla ovlivněna následná kvalita připravovaných nápojů.

Vodní kámen by pomocí této metody měl rychle zmizet.

Existují i další postupy, jak odstranit vodní kámen z dalších domácích spotřebičů, které používáte. A když už nic nepomůže, prostě vám nezbude nic jiného, než si pořídit nový spotřebiče.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!