verze pro tisk

Jak určíte tržní cenu nemovitosti?

20. srpen 2014

Před prodejem bytu, rodinného domu, chaty, chalupy nebo pozemku je vždy nutné mít jasnou představu o tom, jaká je tržní cena nemovitosti. Bez tohoto zásadního údaje se totiž snadno stane, že za prodej dostanete mnohem méně peněz, než jste očekávali a hlavně, než jakou má objekt skutečnou hodnotu na trhu.

Přizvěte si na pomoc odborníky

Prodej nemovitostí se řídí několika pravidly. Pro vás je nejdůležitější, abyste měli ucelenou představu o reálné hodnotě objektu, který prodáváte. Ideální je, pokud si k ohodnocení přizvete na pomoc realitního makléře. Ovšem pozor. Neplatí to vždy. Pokud makléř přímo zprostředkovává prodej, může se stát, že cenu úmyslně podhodnotí tak, aby nemovitost co nejrychleji prodal a měl z tohoto prodeje náležitý zisk. Vždy je tak dobré se obrátit na nezávislého makléře, který objekt pouze ocení, nebo si hodnotu nemovitosti zjistit rovnou od několika makléřů a následně si porovnat jejich zjištění. Bude vás to sice něco stát, ale v konečném důsledku se to vyplatí.

Co ovlivňuje hodnotu nemovitosti?

Tržní cena nemovitosti je závislá na mnoha faktorech. Ovlivňuje ji nejen samotný stav objektu či pozemku, ale také kupříkladu atraktivita lokality a dopravní dostupnost.

Odhad tržní ceny nemovitosti se krom jiného také odvozuje podle podobných staveb, které se nacházejí v jejím okolí. Je jasné, že pokud prodáváte chatku v lese, asi ji nikdo nekoupí za trojnásobnou cenu, než za kterou ji před měsícem pořídil váš soused. Makléři, kteří se odhadem hodnoty zabývají, obvykle nemovitost srovnávají s 5 – 10 dalšími objekty v okolí. Tím získají prvotní představu.

Nezapomeňte na vzhled interiéru a exteriéru domu

Co říci závěrem? Snad jen to, že cenu vašeho domu či bytu zvednete tím, že si dáte co nejvíce záležet na vzhledu interiérů i exteriéru.  Už jen první pohled na objekt totiž může leckoho odradit, nebo právě naopak zaujmout. Dobře upravené a zařízené interiéry mohou hodnotu nemovitosti zvýšit klidně o desítky, ba dokonce stovky tisíc korun. Na to vždy pamatujte.

Komerční sdělení

-sch-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!