verze pro tisk

Průmyslová stavba budoucnosti? Příroda vyčistí vodu a udržuje teplotu

27. červenec 2015

Drahé vodní filtry a vysoké účty za energie netrápí firmu LIKO-S. Společnost za 27 dní ve svém areálu ve Slavkově u Brna postavila ekologickou průmyslovou stavbu LIKO-NOE.

Jméno budovy spojuje název firmy a jméno biblického stavitele Noa. A zatímco archa biblického stavitele zachránila lidi a zvířata před potopou, budova má ochránit životní prostředí před zvýšenou zátěží.

Od většiny průmyslových staveb, které špatně akumulují teplo a slouží jako zrcadlo pro sluneční paprsky, se totiž liší. Využívá pouze energii z přírodních zdrojů.

Vodu vyčistí kořenový filtr, teplo zajistí slunce

Retenční jezero, uprostřed něhož dům stojí, slouží jako zásobárna vody pro celou firmu. O vyčištění vody se stará kořenová čistička a mokřadní fasáda. Není tak potřeba žádné speciální zařízení.

Optimální teplotu zajistí sluneční paprsky i chlad z podzemí. LIKO-NOE má tři samostatné okruhy s čidly, takže lidé vždy vyberou ten nejvýhodnější. V létě je tak v budově chlad a v zimě teplo.

Díky myšlence přírodní tepelné stabilizace budova v rámci projektu Živé stavby 2020 vznikla. Její výhodou je plná soběstačnost. LIKO-NOE navíc díky zeleným stěnám splňuje kvóty o zelených plochách u nově stavěných budov.

Zelené stěny zavlaží chytré hadice

Dům zvládá čištění vody i vytápění sám, nicméně zelené stěny potřebují pravidelně zavlažovat. O to se starají kapénkové hadice Toroelektromagnetickými ventily.

Díky řídící jednotce lidé ovládají každou sekci zvlášť a vždy zvolí optimální intenzitu zavlažování.

Toto řešení dodala firma Toro, která patří mezi přední poskytovatele inovativní techniky v oblasti zavlažování trávníků a další zeleně.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!