verze pro tisk

Papriky a vše kolem jejich pěstování

31. prosinec 2012

Máte rádi vše paprikové? Chtěli byste je zkusit pěstovat sami? Jaké druhy jsou oblíbené a proč?

Papriky jsou velmi populární a tvoří nedílnou gastronomickou součást. Mají specifickou a výraznou chuť a mnohá jídla by se bez nich neobešla.

V poslední době začínají být populární i mezi pěstiteli. Do jisté míry se dá říci, že právě jejich pěstování je náročnější, ale při dodržení správných postupů je úspěch prakticky zaručen.

Pěstování

Papriky holdují teplému a vlhkému prostředí. Pokud se je tedy rozhodnete pěstovat, je lepší je umístit do skleníku či fóliovníku. Pěstovat je ale můžete úspěšně i na záhoně venku. Volte místo s dobrým přístupem světla, ale nikoliv přesluněné.

Papriky potřebují i dostatečnou závlahu. Lepší než zalévání je kropení a rosení, a to odstátou a vlažnou vodu.

Výsadba a předpěstování

První, co je třeba udělat, je nutnost přepěstování sazeniček v truhlíku v teple domova, a to už v druhé polovině února. Kromě závlahy je dobré zvolit i vhodný substrát. ten by měl být písčitý s příměsí hlíny a rašeliny.

Přepěstované sazeničky vysazujeme na záhon či do skleníku nejdříve v polovině května, kdy už vesměs nehrozí přízemní mrazíky a sazeničky tak neuhynou.

Rozestupy mezi sazeničkami se řídí velikostí odrůdy, ale zpravidla je ideálním rozestup 40-60 cm.

Péče o sazenice

Papriky jsou poměrně choulostivé, proto jim věnujte náležitou pozornost. Vyžadují dostatečný přísun živin a hnojení, a to hlavně ve fázi růstu.

Sazeničkám hrozí často různé fyziologické poruchy například z nedostatku vápníku v půdě. Neméně častá jsou i mechanická poškození, čímž vzniká hniloba a plíseň. Takto napadené části rostliny je třeba odstranit.

Oblíbené druhy

Někdo rád jemné chutě, někdo zase holduje příchutím ostřejším. Mimořádně jemné jsou například odrůdy Amy, Superamy či Slovana F1. nejenže jsou chutově výborné, ale jsou i velmi přizpůsobivé různým klimatickým podmínkám.

Větší péči naopak vyžadují ty pálivé. Oblíbené jsou Samurai F1 či Habanero a Jalahot. Apsaicin v nich obsažený má pozitivní vliv na srdce a cévy.

Vynikající jsou i paričky naložené. K tomu je nejvhodnější takzvaný "kozí roh". Je delikátní a vhodný pro každou gastronomickou příležitost.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1.8 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!