verze pro tisk

Záclony do bytu: Údržba záclon, praní a žehlení

2. duben 2014

Používáte-li doma do oken záclony, ať už bavlněné, polyesterové či z jiných materiálů, je potřeba je čas od času vyprat. Usazuje se na nich totiž významné množství prachu, zašpiněny mohou být také například od cigaretového kouře. Praní záclon je do určité míry specifické. Pojďme si nastínit, jak se mají záclony udržovat.

Praní v pračce

Nejjednodušším způsobem, jak vyčistit záclony do bytu od prachu a špíny, je praní v automatické pračce. Důležité je navolit správný program. Moderní pračky mají speciální program na jemné prádlo, kterým záclony rozhodně jsou. Pokud jsou záclony z polyesteru, zvolte program na syntetické prádlo. Nezbytné je, aby se záclony v pračce praly při nízké teplotě, jen kolem 30 stupňů Celsia. Po vyprání pak záclony nechte odkapat, nepoužívejte sušičku.

Ruční praní

Záclony se dají prát také v ruce. Je to dokonce lepší způsob ve chvíli, kdy jsou hodně jemné. Praní v pračce by je totiž mohlo potrhat. Při ručním praní vložte záclony do vany se studenou vodou. Zde je nechte zhruba půl hodiny, poté je vymáchejte.

Studenou vodu vypusťte a do vany si připravte vodu o teplotě cca 30 stupňů Celsia. Přidejte kvalitní prací prášek a záclony ve vodě opatrně mněte. Vyvarujte se ale drsného ždímání, pak by mohlo dojít k jejich poškození.

Poté záclony vyjměte, vymáchejte a nechte odkapat.

Co dělat s vypranými záclonami? Nejlepší je, pokud je ihned rozvěsíte do oken. V případě, že je zatím nepotřebujete, opatrně je složte tak, aby se příliš nepomuchlaly.

Žehlení záclon

Záclony až na výjimky nemusíte žehlit. Platí to pro klasické, ale třeba i voálové záclony. Co rozhodně nelze doporučit, je žehlení hodně nahřátou žehličkou. To pak musíte očekávat, že se záclony připálí a budou okamžitě na vyhození.

Jak často prát záclony?

Pokud dodržíte výše uvedené postupy, vydrží vám záclony po mnoho let bez viditelnější úhony. Záclony perte minimálně jednou za dva měsíce, záleží ale samozřejmě na tom, v jaké místnosti je používáte. Daleko častěji bude nutné prát záclony do kuchyně nežli třeba záclony do dětského pokoje. V kuchyni totiž vznikají výpary během vaření, na záclonách se pak usazuje mastnota.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Roman Konečný

sobota, 13. prosinec 2014
17:55

Hmmm... - prát záclony každé dva měsíce? Tak jsem asi něco zvoral když jsem se dnes donutil k vyprání záclon asi po deseti letech... :-)


posted by: Roman Konečný (rn65(a)seznam.cz) [Odpovědět]